Bağdat’ta güvenlik zirvesi: Hakan Fidan, Iraklı mevkidaşıyla bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın, Irak Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Bağdat’ta düzenlenen güvenlik zirvesine katılıyor. Fidan, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi. Bakanlığın X sosyal medya platformundan yapılan paylaşımda, Bakan Fidan’ın, Bağdat’ta Hüseyin ile görüştüğü belirtildi.

Zirve öncesi açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, şu açıklamada bulundu: “Bu görüşmelerde güvenlik ve askeri işbirliği konuları öncelikli olmak üzere terörle mücadelede ortak bir anlayış geliştirilmesi ele alınacaktır. Ankara’daki toplantıda terör örgütü PKK’nin her iki ülke için de ‘ortak tehdit’ olduğu vurgulanmıştı. Bu zirvede terörle mücadelede ve hudut güvenliğinde görüş alışverişinde bulunulacak ve ayrıca enerji gibi farklı konular da konuşulacak.”

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ VE ‘OPERASYON’ BEKLENTİSİ

Geçtiğimiz günlerde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan ayı bitmeden Irak’a bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Mart’taki kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada ise, “İnşallah bu yaz, Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturacağız. Irak-Suriye sınırları boyunca 30-40 kilometre derinliğinde güvenlik koridoru oluşturacağız” demişti. Erdoğan’ın ziyareti 12 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde Ankara’dan yapılan ilk ziyaret olacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de, dün düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, olası bir operasyonun ABD ile yapılan son görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, bu konunun iki ülkenin gündeminde olduğunu ancak ‘izin ya da icazet almak boyutu taşımadığını’ dile getirmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x